Dev dinozorların atası:İspanya’nın ilk devi sanıldığından daha eski

İspanya’da Avrupa’nın en büyük dinozor kalıntısı gün ışığına çıkarıldı. 35m uzunluğunda ve 40-50 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen sürüngenin kemikleri insan boyunda. Yeni bulunan taşlaşmış kemikler Turiasaurus riodevensis türüne ait.Bu dinozorun Titanosaurus Sauropodlarının atası olabileceği düşünülüyor ve Jura ile Kretase dönemi arasında neler olup bittiğini anlamamıza yardımcı oluyor.Bu geçiş dönemi hakkında bildiklerimiz oldukça kısıtlıydı dahası buluntular Avrupa’nın bir zamanlar ada parçalarından ibaret olduğunu düşündürüyor.

Riodeva bölgesindeki çiftçiler birkaç kuşaktan bu yana badem bahçelerindeki iri taşları temizlediklerini sanıyorlardı. Oysa iki paleontologun bölgeye gelip fosil kalıntılarını fark etmeleriyle bir dinozor mezarı bulduklarını anladılar. Ancak 2003 yılında kazıların başlamasından bu yana araştırmacılar beklenilenden daha büyük bir sürprizle karşı karşıya kaldılar. Reuters haber ajansından yapılan bir açıklamaya göre orta İspanya’daki Aragon bölgesi Avrupa’nın en büyük dinozor kalıntısını barındırmakta.

Turiasaurus hakkında bildiklerimizin bir çoğu onun diş analizlerinden elde edilmiştir.

Üst bacak kemik olduğu sanılan bir kemiğin uzunluğu tam 177cm. ‘Çok sayıda kemik bulmak heyecan verici fakat bu kadar büyük bir hayvan bulmak gerçekten de olağanüstü’ diye konuştu Alberto Cobos. Bacak, kaburga ve leğen kemiği dışına, parmak kemikleri hatta kıvrık bir tırnak da bulunmuş. Tırnak bir insan elinden bile büyük. Otçul sürüngenin kemikleri özellikle de hayvanın ölüsünü yemeye çalışan etçil hayvanların dişleriyle karışmış.

Bilim adamları sürüngenin 150 milyon yıl önce yaşadığını tahmin ediyorlar. O tarihlerde derelerin ve ırmakların bulunduğu bir bölgen olan Aragon, gerçek bir dinozor cenneti idi. 35m uzunluğundaki dinozor olasılıkla bilinmeyen bir türe ait. Kemikler Tereul’da yeni açılan ‘Dinopolis’ parkında sergilenecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s