Dinoların evrim ağacı ve sınıflandırılması

Dinozorların sınıflandırılması, hemen hemen Darwin’den yaklaşık 1,500 yıl önce Yunan filozof Aristoteles çevresindeki doğal yaşamı gözlemlemeye başlamıştı ve daha sonra gözlemlerini kendi dilinde yazıya döktü ve bunlar Latinceye çevrildi. 1735 yılında ise yaygın olarak bilinen ilk takson sınıflandırma biçimi olan Linnaean Sistemi botanik bilimci Carolus Linnaeus tarafından ortaya konuldu. Takson sınıflandırması temel olarak “Sir Richard Owen”in korkunç güçlü kertenkele anlamına gelen “Dinosauria” (dinozor) terimini bilim dünyasına kazandırmasıyla ve Iguanadon, Megalosaurus, ve Hylaeosaurus’u ‘kertenkele sürüngenlerin familyası ve alt takımı’ şeklinde 1842 yılında ayırmasıyla başlamıştır. 1887 ve 1888 yıllarında Harry Seeleydinozorları kalça yapılarına göre kertenkele benzeri kalçalı Saurischia (Saurişya) dinozorlar ve kuş benzeri kalçalı Ornithischia (Ornitişya) dinozorlar olarak ikiye ayırmıştır. Bu ayrımlarla dinozorların taksonomisindeki pekçok sismik değişiklikleri içeren kalıcı bir form oluşturulmuştur.

Coelurosaursların (tüylü dinozorlar) soy ağacı.  Xing Lida’nın görselinden yararlanılmıştır.

En büyük değişim entomolog “Willi Hennig” 1950 yılında yeni bir form, “Kladistik” olarak bilinen, sistemi oluşturmasıyla başlanmıştır. Mevcut fosil örnekleriyle titiz karakter analizleri yapılarak farklı gruplardaki hayvanlar arasındaki evrimsel ilişkiler belirlenmektedir. 1990’lı yıllarda bilgisayar tabanlı kladistik sınıflandırmalar yapılmaya başlandığında, paleontologlar arasında ilk zoologlar bu sistemi kullanmaya başlamıştır.Yeni keşifler üzerinde yapılan aşamalı inceleme ve çalışmalarla dinozorlar ve taksonlar arasındaki belirsiz ilişkiler 2000’li yılların ortalarından itibaren sağlam sonuçlar vermeye başlamıştır. Kladistik sistem, paleontoloji uzmanları tarafından yaygın olarak sınıflandırmada kullanırken, özellikle popüler yayınlarda Lineen (Linnaean) sistemi tercih edilmektedir.

 Ornithischia                            Theropoda                    Sauropodmorpha

                            

Dinozorların 2008 yılında oluşturulmuş daha detaylı evrim ağacı aşağıda.

Profesör Mike Benton “tamamlanmış değil ancak dinozorlar için hazırlanmış en detaylı ve en kapsamlı tek evrim ağacı bu…” diyor ve “şimdiye kadar dinozorların evrimi sayısal olarak tam ve sağlam bir bilgi tabanında işlenmemişti bundan sonra çalışmamızın paleontolojide böyle nicel, geniş çapta yeni bir tanımlama dalgası başlatacağını umuyoruz” diye ekliyor.

Reklamlar

2 thoughts on “Dinoların evrim ağacı ve sınıflandırılması

  1. Yazi icin tesekkurler , yalniz giristeki “1735 yılında Aristoteles” demissiniz. Aristo Milattan once yasamisti, bir de Aristo pek dinazorlari bilmiyor olabilir. Sanirim yazida maddi bir hata var. Elinize saglik bu arada,

    • Düzeltme için teşekkürler kopyala yapıştır yaptığımdan bu detayı farketmemiştim. Bir yanlışlık varmış yazıda. Ben de burada birşeyler öğrenmek için paylaşım yapıyorum sayenizde doğrusunu öğrenmiş oldum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s