Çirkin-dişli yeni bir pterozor türü keşfedildi

Dr. Xiaolin Wang liderliğindeki paleontologlar Batı Liaoning, Çin’de Erken Kretase döneminde yaşamış  sivri dişli bir uçan kertenkele türüne ait fosil keşfettiler, dragon benzeri dişlerini, uçma yeteneğini ve avcı özelliğini de göz önüne alarak ona “Avcı Hayalet Ejder” adını verdiler. Guidraco venator ismi Latince ve Çince kelimelerin bir kombinasyonu ve tam olarak  Avcı Hayalet Ejder anlamına geliyor.

Paleontologlar son yıllarda pterozor çeşitliliğini artıran bir çok keşif yapmasına rağmen pterozorların nasıl yaşadığına dair çok az şey biliniyor.Bu pterozor hakkındaki makale, Nisan 2012’de Naturwissenschaften jurnalında yayımlandı.Buluntu, pterozorların dağılımı ve onların kafatası anatomosi hakkındaki bilgilerimize katkı sağlamış oldu.

Çıkarılan fosil, kafatası ve ön boyun kısmından ibaret. Kanat açıklığı yaklaşık 3-4 metreyi buluyor. Fosilden elde edilen bilgiler onun öldüğünde genç bir birey olduğuna işaret ediyor ve muhtemelen etobur bir avcıydı.Kafatası morfolojisi Guidraco venator‘un balık avlamakta usta olduğunu gösteriyor.

Guidraco, nasoantorbital fenestra’ya sahip bu Pterodactyloidea’da görülen bir özellik ancak  diş ve nasoantorbital fenestra yapısına bakarak onun Pteranodontoid Istiodactylidae ve Pteranodontidae’den farklı olduğunu söylemek mümkün.Yine ön ibik pteranodontidlerde de görülen bir özellik ancak Guidraco hepsinden farklı bir ibiğe sahip.

Kafatası morfolojisi Guidraco’nun nadir bir takson olan Ludodactylus‘a yakın olduğunu gösteriyor.Guidraco’nun eşsiz diş yapısı, farklı ibiği, o ve diğer pterozorlar hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini düşündürüyor.

Çalışmanın yardımcı yazarı Prof. Alexander Kellner, Guidraco ve benzeri numuneler değerlendirildiğinde Anhangueridae ve Tapejaridae gibi çoğu önemli erken Kretase pterodactyloid dalının Asya kökenli olabileceği hipotezinin yeniden dirildiğini söylüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s