Kuşlarla yakından akraba değil ve tüylü

T-Rex ve diğer yırtıcı dinozorların tüylü olduğunu destekleyen kanıtlara bir yenisi daha eklendi.

Bilim insanları, Almanya’nın Bavyera eyaletinde et yiyen dinozorların ilk örneği olduğunu düşündükleri tüylü bir yavru fosili buldu. Dahası bulunan fosil, yırtıcı dinozorların nasıl göründüğüne dair bildiklerimizi değiştirdi. 150 milyon yıl önce yaşamış olan Sciurumimus albersdoerferi’nin fosili tüylü teropod dinozorların kuşlarla o kadar da yakından akraba olmadıklarına dair elde edilen ilk kanıt.

Amerika National Academy of Sciences’ın (Ulusal Bilim Akademisi) çalışmasına göre fosil Jura Devri’nin sonlarından kalma. Bütün vücudu tüylerle kaplı olduğu sanılan fosilin, ağzı açık büyük bir kafatası, kısa arka bacakları ve başının üzerinden uzanan bir kuyruğu var. Şimdiye kadar megalosaurlar arasında eksiksiz ve tam olarak bulunan ilk fosil olma özelliği taşıyan yeni türe Sciurumimus albersdoerferi ismi konuldu.

Megalosaurlar boyları 9 metreye ve ağırlığı 1 tona kadar varabilen etobur bir dinozor grubudur. Bu yeni tür, teropodların evrimsel ağacında oldukça derinlerde bir yer edindi, coelurosaur’lardan bile geride yer alıyor böylece Sciurumimus’tan türemiş dinozorların onunla benzer karakteristiklere sahip olabileceği ortaya çıktı.

Paleontolog Oliver Rauhut: “Tüm tüylü yırtıcı dinozorların kuşlarla yakından akraba oldukları bilinirdi” dedi. Sciurumimus, dinozor evrim ağacında daha temel bir konumda yer alıyor bu da tüm yırtıcı dinozorların tüylerinin olabileceğini gösteriyor” diye ekledi.

Yardımcı yazar Helmut Tischlinger : “Ultraviyole ışık altında deri ve tüy kalıntıları, iskeleti çevrelemiş parıldayan yamalar gibi görünüyor.”

Oliver Rauhut:  “Büyüme döneminde yırtıcı dinozorların yaşam şeklinin farkedilir bir şekilde değiştiğine dair daha önce bazı açıklamalar getirilmişti. ” dedi. “Sciurumimus, yetişkin megalozorlardan farklı bir diş yapısı sergiliyor bu bağlamda onun farklı bir beslenme şekli olduğu ortaya çıkıyor.”

Mark Norell:  “Bugünlerde bulduğumuz herşey adeta bize kuşların sahip olduğu karakteristiklerin soy ağacında ne kadar derinlere ulaşabildiğini gösteriyor ve bu sürüngenlerin kuşlara gerçekten de çok benzediğini anlıyoruz. “dedi.  “Bu durumda tüm dinozorların ortak atasının tüy benzeri yapılara sahip olması kimseyi şaşırtmayacaktır”.

Reklamlar

One thought on “Kuşlarla yakından akraba değil ve tüylü

  1. elimde gerçekten türkiyede bulunmuş bir dinazor fosili bulunmakta meraklısına duyurulur kafatası kalınlığı 12 cm den fazla diş boyutu 8 cm ile 5 cm arasında değişmekte

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s